FUJI-TIP #24 – Aktualizace FW těla/objektivu

Firma Fujifilm vydává za životnost modelu poměrně hodně updatů firmwaru. Díky aktualizacím jsou zlepšovány některé funkce (jako například AF), přidávány nové funkce (v minulosti například elektronická závěrka, aktuálně třeba funkce na redukci blikání při focení pod umělým osvětlením) nebo přidávána plná kompatibilita s nově uvedenými objektivy, které přišly až po uvedení modelu na trh. 

Provádět aktualizace zvládne doopravdy každý a „poškodit“ fotoaparát lze jen když absolutně ignorujete to, k čemu vás fotoaparát navádí při aktualizaci. V tomto FUJI-TIPU si projdeme proces aktualizace krok po kroku. Včetně citlivých bodů a nejčastějších důvodů „proč to nejde?“.

NÁVOD:

1. stáhněte si aktuální FW z oficiálních stránek Fujifilmu. Aktualizovat lze tělo fotoaparátu i objektiv. http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/

2. Daný soubor si stáhnete z odkazu výše. S tímto souborem nikterak nemanipulujete. Nerozbalujete ho a ani se nesnažíte ho otevřít v některých z programů, které máte v PC.

3. Ve svém fotoaparátu si zformátujte SD kartu.

4. Na čistou SD kartu (bod 3) vložte instalátor.

5. SD kartu s instalátorem vložte do fotoaparátu.

6. Stikněte a držte tlačítko DISP/BACK a zapněte fotoaparát.

7. Objeví se před vámi dialogové okno zda chcete aktualizovat tělo nebo objektiv.

8. Po té co vyberete, že chcete instalovat se spustí instalace.

INSTALACE SE AUTOMATICKY NESPUSTÍ KDYŽ NEMÁTE DOSTATEČNĚ NABITOU BATERII, JE ZÁSADNÍ FOTOAPARÁT NEVYPNOUT PŘED DOKONČENÍM UPDATU – TOTO JE JEDINÝ ZPŮSOB A CHVÍLE JAK MŮŽETE POŠKODIT FOTOAPARÁT!

9. Po dokončení istalace vás fotoaparát vyzve ať ho zapnete a vypnete. 

10. Nový FW je nainstalován.

 

Proč to nejde? 

Objevuje se situace, kdy fotoaparát „nenalezne“ nový FW. Nejčastějším důvodem je, že ve složce stahování/downloads mají některé systémy tendenci měnit název na unikátní, když máte náhodou už jednou soubor se stejným názvem stažený. Stačí se přesvědčit, že máte správný název nebo si preventivně vyčistit složku, kam se vám ukládají stahované soubory. 

Druhým důvodem je nezformátovaná karta nebo přítomnost jiných souborů na SD kartě – z tohoto důvodu je nutné dodržovat bod č. 3.

 

NÁŠ TIP

Nemusíte se obávat aktualizovat FW, protože sám fotoaparát má bezpečnostní funkce, které zabraňují že by poškodil sám sebe. Soubor, který přesně neodpovídá instalátoru se nespustí a stejně tak se aktualizace nezapne, když nemáte dostatečně nabitou baterii. Jediné jak si vyřadit fotoaparát z provozu je vypnutí fotoaparátu před dokončením istalace. Fujifilm v tomto bodě jasně píše na LCD, abyste nevypínali fotoaparát a ani nevytahovali baterii. 

PS: NENÍ NUTNÉ DĚLAT KAŽDOU AKTUALIZACI. NENÍ PROBLÉM AKTUALIZOVAT Z 1.0 NA VERZI 3.0. 

Sdílejte:
Facebook